Klasyfikacja aktywności i ciężaru ciała

Posted by Maciek 26.08.2020 0 Comment(s)

TABELA KLASYFIKACJI AKTYWNOŚCI PACJENTA

klasyfikacja

KLASY MOBILNOŚCI

Aktywność niska - pierwszy stopień mobilności (I)
Dotyczy Pacjentów, poruszających się głównie w pomieszczeniach zamkniętych. Jeśli wychodzą na zewnątrz to z reguły na krótko, na płaskim podłożu, bez przeszkód, najlepiej w asyście opiekuna. Poruszają się z pomocą protezy po płaskim podłożu, z małą i równą prędkością chodu. Pacjenci o niskiej aktywności najczęściej korzystają z ortopedycznego zaopatrzenia pomocniczego. Zwyczajowo są to laski, kulę czy balkoniki.

Zastosowanie protezy umożliwia Pacjentom o niskiej aktywności zdolność stania i poruszania się w koniecznych sytuacjach, przede wszystkim w pomieszczeniach zamkniętych i okazjonalnie w terenie otwartym.

Aktywność średnia - drugi stopień mobilności (II)
Dotyczy Pacjentów z ograniczoną swobodą ruchów, poruszających się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz, w terenie. Przemieszczanie się przebiega z jednakową małą prędkością chodu. Poruszając się na zewnątrz Pacjenci pozostają najczęściej samodzielni. Radzą sobie z niskimi przeszkodami terenowymi jak nierówne podłoże, spadki i wzniesienia. Potrafią pokonać schody oraz krawężniki.

Zastosowanie protezy umożliwia Pacjentom o średniej aktywności zdolność stania, nieznacznie ograniczonej zdolności poruszania się w pomieszczeniach zamkniętych oraz chodu jednostajnego na zewnątrz. Czas poruszania się i przebywania na zewnątrz jest ograniczony i z reguły w pełni zaplanowany.

Aktywność wysoka - trzeci stopień mobilności (III)
Dotyczy Pacjentów o nieograniczonej swobodzie ruchów. Potrafią samodzielnie pokonywać większość napotkanych przeszkód w otoczeniu. Przemieszczanie odbywa się z prędkością chodu zmienną - od średniej do dużej. Jedynym ograniczeniem jest możliwość wystawienia protezy na ponadprzeciętne przeciążenia mechaniczne. Stopień funkcjonalności Pacjentów z aktywnością wysoką jest porównywalny i nieznacznie mniejszy niż w przypadku osób zdrowych.

Zastosowanie protezy umożliwia Pacjentom o wysokiej aktywności zdolność stania, poruszania się w pomieszczeniach zamkniętych i w nieznacznym stopniu ograniczonej możliwości poruszania się na zewnątrz.

Aktywność bardzo wysoka - czwarty stopień mobilności (IV)
Dotyczy Pacjentów o nieograniczonej swobodzie ruchów i dużych wymaganiach, pełnej zdolności poruszania się głównie na zewnątrz, praktycznie bez ograniczeń. Poruszanie odbywa się za pomocą protezy w sposób nieograniczony. Czas i długość pokonywanej drogi nie są limitowane.

Przy doborze protezy należy zwrócić uwagę , aby proteza spełniała najwyższe wymagania funkcjonalne, ze względu na możliwość pojawiania się dużych obciążeń z powodu naprężeń, odkształceń czy uderzeń.

KLASY CIĘŻKOŚCI

  • Pacjenci o ciężarze ciała do 75 kg
  • Pacjenci o ciężarze ciała do 100 kg
  • Pacjenci o ciężarze ciała do 125 kg
  • Pacjenci o ciężarze ciała powyżej 125 kg